Ročna limfna drenaža (RLD) je posebna terapevtska tehnika, ki spodbuja pretok limfe po telesu in s tem pospeši odstranjevanje odvečne tekočine in odpadnih snovi iz telesa.
Gibi rok posnemajo utripanje limfnih žil. Gibanje je počasno in monotono, pritisk dlani pa zelo blag. Izvaja se lahko na vseh delih telesa, najpogostejša je ročna limfna drenaža nog, rok in obraza. Pri delu ne uporabljamo olj in mazil.
Kako deluje ročna limfna drenaža?
Terapevt z vztrajnimi nežnimi pritiski v smeri limfnega obtoka mehanično potiska odvečno tekočino iz tkiva v limfni obtok. Istočasno povečuje pretok limfe skozi limfne žile, ki se nato izlije v venski krvni obtok. Preko sečil se nato odvečna tekočina in odpadne snovi izločijo iz organizma.
Limfna drenaža prav tako omogoči odstranjevanje večjih molekul iz tkiva, predvsem beljakovin. Njihova velikost jim namreč onemogoča direkten prehod v venske žile, zato se morajo odstraniti iz vezivnega tkiva preko limfnih žil. Če pa je limfni tok zaradi različnih razlogov oslabljen ali prekinjen, se začnejo kopičiti v vezivnem tkivu. To samo po sebi ne bi bilo problem, če se na njih ne bi vezala plazemska tekočina, kar ima za posledico otekanje. Količina beljakovin v tkivu se posebej poveča pri poškodbah, po operativni odstranitvi bezgavk, po obsevanju in pri nekaterih boleznih. Zato ta stanja pogosto spremlja otekanje.
Ročna limfna drenaža ima številne pozitivne učinke na telo:
Kdaj izbrati ročno limfno drenažo?
Ročno limfno drenažo učinkovito uporabljamo pri naslednjih stanjih:
Prav tako jo uporabljamo pri naslednjih stanjih:
Kdo je limfterapevt?
Limfterapevt je fizioterapevt ali drug zdravstveni delavec, ki je opravil specializacijo iz ročne limfne drenaže ter na koncu prejel mednarodni certifikat za izvajanje terapije KDT (kompleksne dekongestivne terapije) v katero spada tudi ročna limfna drenaža po dr. Voddru.
Limfterapevt lahko izvaja ročno limfno drenažo tako na zdravih kot na bolnih ljudeh, na športnikih, na travmatoloških in ortopedskih bolnikih, po raznih kirurških posegih, onkoloških bolnikih, osebah po lepotnih posegih, stomatoloških posegih in nevroloških bolnikih…
Vloga kompresijskega povijanja pri bolnikih z limfedemom
Kompresijsko povijanje je ključni del zdravljenja bolnikov z limfedemom, saj podaljša učinek ročne limfne drenaže in prepreči ponovno nabiranje tekočine v tkivu.
Rada bi delila svojo izkušnjo s storitvami Fizioterapije Zrnec:
Konec meseca januarja letošnjega leta sem si zlomila gleženj. Po petih tednih so mi odstranili mavec in čakala sem na fizioterapevtsko obravnavo preko zdravstva. Ker mi je prizadeta noga zelo otekala in v mirovanju spreminjala barvo (rdeča – nevarnost kroničnega bolečinskega sindroma), sem vedela da moram takoj poiskati pomoč. Obrnila sem se na Urško Mravlje, izkušeno fizioterapevtko pri Fizioterapiji Zrnec. Dvakrat tedensko mi je opravila ročno limfno drenažo (skupaj 5 x), do pričetka obravnave preko zdravstva. Po vsaki limfni drenaži sem se počutila odlično, oteklina je uplahnila, prav tako se je zmanjšala rdečina. Konec marca sem imela že leto dni načrtovano potovanje v tujino. Urška mi je na obolelo nogo, za preprečevanje otekanja, namestila kinezio trakove. S kinezio trakovi, masažo z ledom in pomočjo palic sem potovanje doživela v polnosti.
V mesecu maju sem poleg hoje že plesala. Prepričana sem, da gre velika zasluga strokovni obravnavi v Fizioterapiji Zrnec, takoj na začetku, po odstranitvi mavca.
Podporna vsebina
Ali je ročna limfna drenaža res učinkovita? Kadar dvomimo o učinkovitosti ročne limfne drenaže (RLD) se moramo vprašati: Katera metoda RLD se izvaja? Edina prava oz. originalna metoda je metoda po dr. Voddru. Obstaja pa še kar nekaj različnih [...]
Otekanje nog forum (vprašanja in odgovori) Otekanje nog je pogosta težava, ki lahko prizadene ljudi vseh starosti in življenjskih slogov. Razlogi za otekanje so lahko različni - od dolgotrajnega sedenja ali stanja, do resnejših zdravstvenih stanj, kot so bolezni [...]
Kako zmanjšati oteklino po operaciji Vsaka operacija je poškodba tkiva, pri vsaki poškodbi tkiva pa pride najprej do vnetja, katerega znaki so: oteklina, bolečina, rdečina, povišana temperatura predela in omejena funkcija. Gre torej za fiziološki odziv organizma na poškodbo [...]