Kaj je metoda McKenzie?
Metoda McKenzie, katere uradno ime je Mehanična diagnoza in terapija, je sistematični pristop fizioterapevtskega diagnosticiranja in zdravljenja bolečin v hrbtenici in sklepih, in mišično-skeletnih težav, ki niso bolezenskega izvora.
Razvil jo je novozelandski fizioterapevt Robin McKenzie. Temelji na temeljitem pregledu pacienta in natančni analizi gibanja ter drže telesa. Ključna značilnost metode je, da se osredotoča na samozdravljenje, pri čemer pacient z uporabo posebnih gibov in položajev aktivno sodeluje pri odpravljanju bolečine.
Kako poteka terapija po metodi McKenzie?
Terapija po metodi McKenzie se začne z anamnezo, to je s pogovorom o življenjskem slogu pacienta (to je, kako uporablja svoje telo v vsakodnevnem življenju) ter poizvedovanjem o značilnostih bolečine in morebitnih drugih simptomov. Ocenita se drža in gibljivost prizadetega dela. Na podlagi zbranih podatkov fizioterapevt določi eno do dve specifični vaji, ki jih mora pacient preko dneva večkrat ponoviti.
Cilji terapije so zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti in povrnitev normalne funkcije prizadetega dela. Poudarek metode McKenzie je na tem, da se pacient nauči prepoznati povezavo med svojim življenjskim slogom in bolečino.
Z nekaterimi prilagoditvami načina, kako opravlja svoje aktivnosti, in z rednim izvajanjem pomembnih vaj bo lahko sam učinkovito odpravil bolečino. S tem se zmanjša potreba po dolgotrajnih terapijah, kajti v večini primerov za obvladovanje bolečine zadostujejo že tri terapije.
Katere so prednosti metode McKenzie?
Pri katerih stanjih uporabljamo metodo McKenzie?
Metoda McKenzie je učinkovita pri številnih mišično-skeletnih težavah, najpogosteje pa pri:
Kaj je metoda McKenzie doprinesla k terapiji bolečine v hrbtenici?
Metoda McKenzie je ključnega pomena pri sodobnem pristopu k zdravljenju bolečin v hrbtenici in drugih mišično skeletnih težavah, ki niso bolezenskega izvora. Doprinesla je k prepoznavanju vloge telesnih položajev in gibov pri razvoju in zdravljenju bolečin v hrbtenici.
Eden od najpomembnejših prispevkov je poudarjanje pomembnosti aktivnega sodelovanja pacienta v procesu zdravljenja. Postavila je temelje za terapijo, ki omogoča hitrejše in trajnejše rezultate.
S svojo inovativno naravo in poudarkom na samooskrbi in preventivi je postala priljubljena tako pri fizioterapevtih kot pri pacientih, ki iščejo učinkovite in dolgotrajne rešitve za težave s hrbtenico.
Kaj o metodi McKenzie menijo ugledni domači in tuji zdravniki?
»Večino življenja hrbtenico le uporabljamo. Za njeno vzdrževanje naredimo malo ali nič, zato so kronične bolečine neizbežne. Zamenjava njenih delov doslej še ni mogoča, uspeh raznih oblik zdravljenja pa je slab in prehoden. Tako lahko le z vztrajnim vsakodnevnim ponavljanjem usmerjenih in pravilnih vaj po McKenzie-ju dosežemo zmanjšanje težav.«
– Maja Kozlevčar Živec, dr. med., specialistka fizikalne in rehabilitacijske medicine, Ljubljana
»Z obravnavo po metodi McKenzie lažje določimo diagnozo pacientom, ki se ne odzivajo na konzervativno terapijo. Menim, da je to trenutno najbolj učinkovit fizioterapevtski postopek.«
– Vert Mooney, dr. med., ortoped kirurg, strokovni direktor San Diego Spine Center, ZDA
Izkušnje pacientov o terapiji po metodi McKenzie
Izognil sem se že naročeni operaciji
Že nekaj let imam velike težave z bolečinami v križu. Začelo se je z občasnim “špikanjem” v ledvenem delu, ki se je pojavljalo čedalje pogosteje in intenzivneje. Na koncu je bilo tako hudo, da se kljub injekcijam in protibolečinskim terapijam (tablete, obsevanja- elektrika, magneti) tudi po mesec ali dva nisem uspel postaviti na noge. Žal smo ljudje nepozorni na signale, ki nam jih telo pošilja in ukrepamo običajno šele, ko je prepozno.
Skratka, moja boleča izkušnja se je končala z najslabšim možnim izidom – izvid magnetne resonance je pokazal disk hernijo L5-S1. Po neskončnih obiskih pri otropedih, nevrokirurgih in vseh možnih terapijah, sem slišal za Mckenzija. Kupil sem njegovo knjigo, spoznal metodo in obiskal Svet zdravja v Domžalah, kjer izvajajo to terapijo. Resnično se mi je stanje začelo močno izboljševati že po 14.dneh vadbe. Seveda je potrebno po Mckenziju spremeniti tudi način življenja – sedenje, dvigovanje, raztegovanje, drža telesa.
Verjetno čarobne formule za ozdravitev ni in je nikoli ne bo. Vsekakor pa bi svetoval Mckenzija vsem, ki se srečujejo s podobnimi težavami. Moje bolečine so z vajami najprej izginile iz stegen, se preselile le v križ in sčasoma izginile. Zaenkrat sem se izognil že naročeni operaciji. Že leto dni pa je minilo od zadnjega napada bolečine, kar se vsaj meni zdi skoraj neverjetno.
Že pet let imam težave z bolečino v križu. Do letošnjega leta sem jih reševala z občasnimi obiski pri kiropraktiku in z vajami za hrbtenico, ki sem jih dobila pri osebni zdravnici. Konec aprila se je bolečina v križu ponovno pojavila. Razširila se je tudi v desno nogo. Bila je tako neznosna, da sem bila praktično nepokretna. Po štirinajst -dnevni terapiji s protibolečinskimi injekcijami in po aplikaciji protibolečinskega ultrazvoka se stanje ni izboljšalo, bilo je še huje. Zato sem se odločila za samoplačniško diagnostično preiskavo magnetno resonanco. Ta je pokazala obsežno herniacijo intervertebralnega diska L5-S1.
Z izvidi sem obiskala nevrokirurga, ki mi je predlagal operacijo. Izvedel bi jo čez mesec dni. Do takrat mi je predlagal fizioterapijo, ki bo »mogoče« izboljšala stanje. Sam se je bolj nagibal k operaciji.
Sama sem bila že ob misli na operacije zelo zaskrbljena. Zato sem bila zelo vesela, ko sem preko sorodnice izvedela za terapijo po metodi McKenzie, ki jo izvaja fizioterapevtka Barbara Zrnec, in da je z njo mogoče izboljšati stanje brez operacije. Z možem sva se takoj odločila. Mož mi je pomagal do avtomobila in me namestil v ležeč položaj. Tako sva se prvič in potem še 7- krat z vmesnimi presledki odpeljala v Domžale.
Po nekaj individualnih terapijah in intenzivnem delu doma po navodilih ge. Zrnec se je moje zdravstveno stanje tako izboljšalo, da sem se po mesecu dni, namesto, da bi šla na operacijo, z družino odpravila na morje. Tudi na dopustu sem intenzivno izvajala svoje vaje, veliko sem plavala in hodila.
Sedaj sem že tri mesece v službi in tudi doma opravljam vsa gospodinjska opravila.
Zelo sem vesela, da ponovno lahko normalno opravljam svoje aktivnosti – brez operacije. Ker je moja izkušnja tako pozitivna, in ker vem, da se – če se le da – vsi želimo izogniti operaciji, vsakomur, ki ima podobne težave svetujem, da poskusi z vajami po metodi McKenzie. Na začetku terapije je bilo zelo hudo, ker sem bila zaradi nekaj tednov ležanja in zaradi hudih bolečin povsem brez moči. Včasih sem celo pomislila, da bi bilo lažje, če bi me operirali. Toda zelo hitro sem napredovala in ugotovila, da se je stiskanje zob in potenje na začetku terapije res obrestovalo. Menim, da sem velik uspeh dosegla že s tem, da sem se izognila operaciji. Še pomembneje pa se mi zdi, da so vaje postale moj način življenja, s katerim preprečujem, da bi se bolečina ponovno pojavila. Z vajami začnem in končam dan. Niso mi v breme, ampak jih čutim kot vsakdanjo potrebo, saj se po njih res odlično počutim, za njih pa porabim le nekaj minut.
Zato bi se rada še enkrat zahvalila ga. Barbari, ki me je s svojim individualnim pristopom k mojim težavam rešila operacije in me hkrati naučila reševati in preprečevati bolečino v križu.