Nevro mišični taping ali NMT je posebna tehnika lepljenja kinezioloških trakov, ki pripomore k naravnemu procesu zdravljenja telesa z zmožnostjo zunanje podpore mišicam, tetivam, živcem, sklepom ali koži.
Uporablja se za zmanjševanje bolečin, za hitrejšo rehabilitacijo po poškodbah, operacijah, za zmanjševanje oteklin (v kombinaciji z ročno limfno drenažo), za povečevanje stabilnosti sklepov, pri vnetih mišica, itd.
Kako učinkuje NMT?
NMT je biomehanična terapija, ki uporablja dekompresivne in kompresivne dražljaje na mišično skeletnem, žilnem, limfnem in nevrološkem sistemu.
Trakovi ustvarjajo valove oziroma gube, ki dvigujejo kožo in tako pospešujejo limfni pretok, krvni obtok ter s tem omogočajo hitrejšo regeneracijo tkiv in lajšajo bolečino.
Prav tako popravijo poravnavo sklepov, podpirajo mišice med gibanjem in izboljšujejo stabilnost in držo.
Ožji kot je trak (1 cm in manj), bolj površinsko deluje. Če je trak širok 5 cm (običajna širina traku), pa deluje bolj v globino in s tem izboljša delovanje mišic.
Kakšne so prednosti NMT?
Nevromišični taping ima sledeče glavne prednosti:
Kljub podpori, ki jo trak daje, zagotavlja prosto in neomejeno gibanje. Velika prednost NMT je, da trak deluje 24 ur na dan, ne samo med terapevtsko obravnavo. NMT lahko uporabljamo tako v akutni kot v rehabilitacijski fazi in jo lahko kombiniramo z drugimi oblikami terapij (manualno terapijo, ročno limfno drenažo, kinezioterapijo, elektroterapijo…)
Aplikacija nevromišičnega tapinga
Dolžino NMT traku pomerimo na obravnavanem predelu. Nato zaoblimo vogale. Obravnavani predel telesa postavimo v optimalen položaj za aplikacijo in apliciramo trak. Po namestitvi podrgnemo z roko po apliciranemu traku, da se trak segreje in bolje prilepi na kožo.
Po zelo kratkem času se traku skoraj ne čuti več, saj pri večini aplikacij trak zgolj položimo na raztegnjeno kožo in v tem primeru ni nobenega vleka. Zato je občutek zelo prijeten. Tudi na bolečino lahko zelo hitro vpliva.
Pogostost aplikacije in trajanje
Kako pogosto uporabimo nevromišični taping je odvisno od posameznika in njegovega problema. Včasih je potrebna vsakodnevna obravnava, včasih pa zadostuje 1 do 2 krat tedensko.
Trajanje je odvisno od mesta aplikacije. Če lepimo na dlan in prste, bo to zdržalo do malo bolj pogostega umivanja rok. Najpogosteje maksimalno 12 ur. Če lepimo po trupu ali nogah pa lahko zdrži tudi od 7 do 10 dni. Odvisno je tudi od tega, kako smo pazljivi pri tuširanju in brisanju ter oblačenju.
Odstranitev traku poteka previdno v smeri rasti dlak in istočasno kožo vlečemo v nasprotni smeri. Najlažje je, če ga odstranimo doma med tuširanjem, na primer zjutraj pred ponovno terapijo.
Kako naj se pacient pripravi na aplikacijo traku?
Če je predel poraščen, je potrebno dlake odstraniti. Pred namestitivijo ne uporabljamo olj in krem. Po potrebi jih odstranimo z milom in vodo. Pred namestitvijo odstranimo puder. Prav tako na obravnavanem področju ne uporabimo parfumov ali dišav.
Pri občutljivi koži najprej uporabimo testni trak. Če se pojavi draženje kože, svetujemo nakup trakov za občutljivo kožo.