Bolečina v kolku Forum – pogosta vprašanja in odgovori

Bolečina v kolku je pogost problem, s katerim se srečujejo ljudje vseh starosti. Lahko gre za posledico poškodb, staranja, prekomerne obremenitve ali celo bolezni, kot so artritis, burzitis in težave z mišicami.

V tem članku bomo odgovorili na najpogostejša vprašanja, ki se pojavljajo na forumih o bolečinah v kolku, in ponudili praktične nasvete za razumevanje in obvladovanje tega neprijetnega stanja.

Kaj smatramo za bolečino v kolku?

Bolečina v kolku je bolečina, ki jo čutimo v ali okoli kolčnega sklepa. Prisotna je lahko v sprednjem delu kolka, na zunanji strani kolka ali v dimljah, včasih pa seva tudi v koleno ali celo v nogo. Bolečino ponavadi spremljajo tudi oteklina, občutek togosti v kolku, omejena gibljivost v kolku, otežena hoja, manjša bolečina pri mirovanju, močnejša bolečina pri hoji.

bolečina v kolku forum

Kako je sestavljen kolčni sklep?

Kolčni sklep je sklep med glavo stegnenice (caput femori) in sklepno ponvico medenice (acetabulum), njegova glavna vloga pa je podpirati težo telesa pri stanju in med gibanjem. Ima zelo pomembno vlogo pri ohranjanju ravnotežja in vzdrževanju nagibnega kota medenice.

Sklepna ponvica in glava stegnenice sta povezani s hrustančnim obročem (labrum acetabuli) in z sklepnimi vezmi, ki zagotavljajo stabilnost sklepa, medtem ko so preostali deli sklepa pokriti s sklepno ovojnico (sinovio), ki izloča sklepno tekočino (sinovialno tekočino) za zmanjšanje trenja pri gibanju.

Poleg sklepne ovojnice in vezi za stabilnost sklepa skrbijo trije ligamenti, in sicer črevnično-stegnenični (iliofemoralni) ligament, sramnično-stegnenični (pubofemoralni) ligament in sednično-stegnenični (ishiofemoralni) ligament. Kolčni sklep spada med kroglaste sklepe, ki omogočajo gibanje v vseh smereh. 

Kateri so glavni vzroki in pa dejavniki tveganja za pojav bolečine v kolku?

Dejavnikov je več in ti so starost, sedeči način življenja, prekomerna telesna teža, pretekle poškodbe in dednost. 

Vzroki so lahko zelo različni od športnih poškodb, živčnega izvora, travmatološkega izvora, infekcijskega izvora, do obrabe sklepa.

Kateri pa so najpogostejši vzroki?

Najpogostejšimi vzroki so poškodbe kolka, osteoartritis, išias, bursitis, tendinitis, sindrom črevnično-ledvene mišice (m. iliopsoas). Če govorimo o akutnih bolečinah, te najbolj pogosto povzročajo poškodbe kolka, kot na primer zlom ali izpah.

Prav tako lahko dobimo napad nenadne bolečine v predelu kolka pri pojavu išiasa. V tem primeru je vzrok bolečine v hrbtenici in se le ta širi iz hrbtenice preko zadnjice v nogo, lahko tudi v kolk. Prav tako nam bolečine lahko povzroča bursitis, to je vnetje burse (majhne sluznične vrečke napolnjene s tekočino, ki blaži trenje med sklepom in okoliškimi tkivi) ali pa tendinitis, to je vnetje tetiv v kolku. Obe stanji povzročata bolečino, ki se povečuje s telesno aktivnostjo.

kronična bolečina v kolku

Pri zelo aktivnih osebah lahko pride do sindroma črevnično ledvene mišice oziroma njene prekomerne napetosti ali vnetja. Ta mišica upogiba kolk in ob težavah povzroči bolečino v sprednjem delu kolka. 

Ko govorimo o kronični bolečini, pa je najpogostejši vzrok osteoartritis. To je degenerativna bolezen sklepov in je najpogostejši vzrok bolečine v kolku pri starejših ljudeh. Povzroča bolečino, togost in omejeno gibljivost. 

Kako ločimo bolečino, ki izvira iz hrbtenice, od bolečine, ki izvira iz kolčnega sklepa?

Če se bolečina začne v spodnjem delu hrbta, se seli v zadnjico ter po zadnjem delu noge in občasno tudi v kolk, gre najverjetneje za izvor v hrbtenici. To lahko potrdimo tako, da opazujemo bolečino medtem ko izvajamo gibe v hrbtenici. Če se bolečina v predelu kolka poslabša med izvajanjem gibov v hrbtenici, je to še en znak, da je izvor bolečine v hrbtenici in križu.

Če pa se bolečina poslabša pri izvajanju testnih gibov v kolku, pa je izvor bolečine najverjetneje kolčni sklep. Prav tako to bolečino spremlja omejena gibljivost kolčnega sklepa.

Za potrditev diagnoze lahko opravimo slikanje z magnetno resonanco ali rentgenom.

Kaj pa fizioterapija in bolečine v kolku?

Fizioterapija je eden najučinkovitejših načinov zdravljenja bolečine v kolku. Naučili se boste pravilnih vaj za gibljivost in krepitev mišic kolka. To je prvi korak za zmanjšanje bolečine v kolku.

Prav tako vam bo fizioterapevt pomagal z uporabo primerne elektroterapije, ultrazvokom ali kakšne druge naprave, ki bo zmanjšala vnetje in pospešila proces zdravljenja. Skušal bo pa tudi popraviti vašo držo pri hoji in vsakodnevnih opravilih in s čimer boste zmanjšali prekomerno obremenitev kolka in s tem preprečili nastanek drugih težav.

Kako si lahko sami naredimo k zmanjšanju bolečine v kolku?

Pomembno je, da ohranjate zdrav način življenja z zdravo prehrano in zmernim gibanjem ter vzdržujete primerno telesno težo. Predpisane vaje izvajajte po navodilih fizioterapevta. Kadar so mišice okrog kolka preveč napete in čutite togost v sklepu, si sklep lahko grejete z toplimi oblogami,

kadar pa gre za vnetje, pa si ga hladite. Nosite primerno obutev,  izogibajte se preobremenitvi in poskrbite za ustrezen počitek. Prav tako je pomembno, da se izogibate aktivnostim, ki prekomerno obremenijo kolčni sklep.