Hipertrofična brazgotina – kako jo negujemo?
Hipertrofične brazgotine nastanejo zaradi pretiranega kopičenja vezivnega tkiva, ki se razvije kot posledica prekomernega celjenja ran. Koža ob poškodbi sproži proces regeneracije, pri čemer se začne tvoriti kolagen, ki je ključna komponenta pri obnovi tkiva.
V primeru hipertrofičnih brazgotin pa pride do prekomerne proizvodnje kolagena, kar vodi do nastanka dvignjene brazgotine, ki se nahaja nad nivojem okolne kože. Takšne brazgotine so običajno rdečkaste ali rožnate barve, lahko pa so tudi trše in bolj zadebeljene v primerjavi z normalno kožo.
Razlike med hipertrofičnimi brazgotinami in keloidi?
Obe brazgotini sta dvignjeni nad površino kože, vendar je razlika v tem, da hipertrofična brazgotina ostane znotraj svojih prvotnih meja in ne presega območja, kjer se je prvotno oblikovala.
Kljub temu, da je izbočena nad nivo kože, se ne širi čez robove rane, medtem ko lahko druge vrste brazgotin, kot so keloidne, presegajo te meje.
Vzroki in dejavniki tveganja
Hipertrofične brazgotine se pogosteje pojavljajo pri mlajših osebah, zlasti pri ljudeh v starostnem obdobju med 10 in 30 leti. Pri tej starostni skupini obstaja več dejavnikov, ki prispevajo k večji verjetnosti za nastanek takšnih brazgotin.
Prvi dejavnik je, da so poškodbe v mlajši populaciji pogostejše, saj so mladi ljudje zaradi svoje aktivnosti, športa ali drugih vsakodnevnih dejavnosti bolj izpostavljeni poškodbam in posledično celjenju ran. Poleg tega je koža pri mlajših ljudeh običajno bolj elastična in napeta, kar pomeni, da se lahko med procesom celjenja hitreje odzove na poškodbo, vendar to lahko vodi tudi do nastanka bolj opaznih brazgotin.
Pomemben dejavnik je tudi hitrejša sinteza kolagena, ki je ključna pri procesu obnavljanja kože po poškodbah. Pri mlajših ljudeh telo proizvaja več kolagena, ki je potreben za obnovo tkiva. Vendar pa prekomerna proizvodnja kolagena, še posebej, če ni enakomerno porazdeljen, pogosto povzroči dvignjene brazgotine, kot so hipertrofične. S staranjem se proizvodnja kolagena zmanjšuje, kar lahko pri starejših osebah zmanjša verjetnost za razvoj takšnih brazgotin, čeprav proces celjenja traja dlje. Tako so hipertrofične brazgotine izrazitejše prav pri mlajših zaradi kombinacije večjih obremenitev kože in višje stopnje sinteze kolagena.
Simptomi in prepoznavanje
Brazgotina dvignjena nad nivo kože, kjer je prisotna rdečina, pekoča bolečina in srbečica. Možno je tudi omejeno gibanje, ki je seveda odvisno od lege brazgotine.
Vloga ročne limfne drenaže pri zdravljenju hipertrofičnih brazgotin
Z uporabo nežnih manualnih tehnik, kot so masaže,raztezanje kože, ročna limfna drenaža lahko učinkovito vplivamo na stanje brazgotine. Te tehnike pomagajo zmehčati tkivo brazgotine, ki je pogosto trdo in zategnjeno zaradi prekomerne tvorbe kolagena.
Z redno uporabo teh tehnik lahko zmanjšamo togost brazgotine, kar pomeni, da bo postala manj napeta in trda. To ne samo da izboljša gibljivost kože okoli brazgotine, ampak lahko tudi zmanjša njeno debelino, saj pritisk in gibanje spodbujata preoblikovanje kolagenskih vlaken.
Pri uporabi nežnih masaž se spodbuja cirkulacija krvi v območju brazgotine, kar omogoča boljšo oskrbo tkiva s kisikom in hranili, kar pospeši proces celjenja. Poleg tega te tehnike pomagajo pri zmanjševanju brazgotinskega tkiva in izboljšanju elastičnosti kože. S tem, ko se brazgotina zmehča in zmanjša v debelini, postane tudi njen videz manj opazen. Brazgotina lahko postane bolj ravna, svetlejša in se bolje zlije z okoliško kožo, kar prispeva k bolj naravnemu videzu kože.