Kako zmanjšati oteklino po operaciji

Vsaka operacija je poškodba tkiva, pri vsaki poškodbi tkiva pa pride najprej do vnetja, katerega znaki so: oteklina, bolečina, rdečina, povišana temperatura predela in omejena funkcija. Gre torej za fiziološki odziv organizma na poškodbo tkiva..

Kot smo že omenili, vnetje spremlja oteklina, ki jo v roku največ 6 tednov telo največkrat sanira samo od sebe. Včasih pa oteklina kljub dobremu celjenju ostaja. To naznanuje, da je pri poškodbi ali operaciji najverjetneje prišlo tudi do poškodbe limfnega sistema ali pa da limfni ali venski sistem že od prej malo slabše delujeta.

Oteklina najpogosteje ostaja v najbolj oddaljenih predelih udov (gleženj, zapestje), saj mora od tam limfa prepotovati dolgo pot ter se boriti še z silo gravitacije. Limfa se namreč izlije v venski sistem v točki venski kot (angulus venosus), ki se nahaja na obeh straneh nad ključnicama. 

Če oteklina predolgo ostaja v tkivu in glede tega ne ukrepamo, jo je težje odpraviti, prav tako pa se tkivo začne prilagajati novo nastali situaciji in pride do nalaganja fibroznega tkiva v otečenem predelu. To lahko privede tudi do trajnih sprememb, ki pa so bolj pogoste pri operativnih posegih, kjer so bile odstranjene bezgavke ali pa po obsevanju.

limfna drenaža

Kako ročna limfna drenaža deluje na zmanjševanje otekline po operaciji

Z ročno limfno drenažo po operaciji želimo doseči normalizacijo tkiva, saj vsaka poškodba tkiva povzroči lokalno vnetje in povečanje koncentracije vnetnih celic in mediatorjev na prizadetem področju. Prizadete so tudi limfne žile, ki odstranjujejo odpadne snovi in odvečno tekočino iz tkiva. Z ročno limfno drenažo spodbudimo limfangiomotoriko (krčenje limfnih žil) in s tem omogočimo zmanjševanje otekline, zmanjšanje koncentracije vnetnih mediatorjev, ponovno vzpostavitev limfnih poti, zmanjšanje bolečine in s tem omogočimo pogoje za hitrejše in boljše celjenje rane ter nastanek lepše, mobilne brazgotine.

Z ročno limfno drenažo je najbolje začeti čim prej po operaciji. To seveda ni vedno izvedljivo, zato svetujemo, da se z ročno limfno drenažo začne takoj, ko lahko oseba sama ali s pomočjo pride do ambulante limfterapevta, saj želimo oteklino čimprej zmanjšati, da olajšamo potek celjenja in regeneracije. Svetujemo dve obravnavi ročne limfne drenaže tedensko.

Pomembnost individualnega pristopa in posvetovanja s strokovnjakom

Za ročno limfno drenažo kot terapijo po operaciji je zelo pomembno, da obiščete strokovnjaka, ki ima na tem področju izkušnje in veliko znanja. Svetujem obisk certificiranega limfterapevta. Pregledal vas bo in se glede na vaš primer odločil glede načina in trajanja terapije.

Prednosti ročne limfne drenaže v primerjavi z drugimi metodami zmanjševanja otekline

Glavna prednost je, da se ročno limfno drenažo lahko prične izvajati skoraj takoj po posegu, saj je ročna limfna drenaža nežna tehnika pri kateri se ne uporablja nobenih olj ali mazil. Kadar so rane še obvezane, se pri obravnavi izpusti te predele in se dela na okoliških tkivih.

Nikoli ne odstranjujemo obvezilnega materiala, razen povojev. S tem si zagotovimo, da je terapija varna za pacienta, saj preprečimo infekcijo rane.