Keloidna brazgotina – kako jo negujemo?
Keloidna brazgotina je vrsta brazgotine, ki nastane kot posledica prekomernega celjenja kože po poškodbi, operaciji, ureznini ali celo aknah. Zanjo je značilno, da je dvignjena nad nivo okoliške kože in da raste čez svoje prvotne robove, kar pomeni, da se lahko širi prek območja začetne poškodbe.
Keloidi so pogosto večji, temnejši in bolj opazni kot običajne brazgotine ter se ne zmanjšajo s časom, ampak lahko postanejo še bolj izraziti.
Razlika med keloidom in hipertrofično brazgotino
Razlika med keloidom in hipertrofično brazgotino je pomembna, čeprav sta obe vrsti brazgotin dvignjeni nad nivo kože. Glavna razlika je v tem, da hipertrofična brazgotina ostane omejena na območje prvotne poškodbe in ne raste preko svojih prvotnih robov. To pomeni, da hipertrofična brazgotina ostaja znotraj meja rane ali poškodovanega tkiva, čeprav je lahko zadebeljena, rdeča in dvignjena.
Keloid, nasprotno, raste čez meje prvotne poškodbe, se širi v zdravo tkivo okoli rane in lahko postane precej večji od začetne rane. Keloidi so pogosto bolj izraziti in trajni, medtem ko se hipertrofične brazgotine sčasoma lahko nekoliko sploščijo ali zbledijo.
Vzroki in dejavniki tveganja
Vzroki za nastanek keloida niso pojasnjeni. Večinoma se pojavijo po minimalnih travmah. Keloid se lahko pojavi kjerkoli na koži, vendar pogosteje na mestih večjih strižnih sil, to je na zgornjem delu hrbta in ramenih, nad prsnico.
Pogosto ga se pojavi tudi na ušesni mečici. Rane, ki so pod veliko tenzijo so posebej nagnjene k tvorbi keloida, prav tako rane po opeklinah in aknah. Enako velja za rane, ki se inficirajo med procesom zdravljenja. Pri ljudeh, ki so v preteklosti že imeli keloid, obstaja večje tveganje za tvorbo keloida na drugih mestih na koži.
- Genski dejavniki: Deduje se samo nagnjenje k tvorbi keloida.
- Drugi dejavniki: Ljudje temne polti imajo večje tveganje za pojav keloida kot svetlopolti. Kar se tiče starosti, jih najpogosteje srečamo pri mladostnikih in mlajših odraslih osebah.
Simptomi in prepoznavanje
Gre za brazgotino, ki je izbočena, sega preko robov osnovne brazgotine, se sveti in je neporaščena, trda na dotik. Na novo nastali keloidi so navadno temnordeče barve, z leti lahko keloid tudi posvetli.
Večina ljudi ima tudi 1 – 2 keloida, nekateri pa imajo teh brazgotin več, posebej po aknah. Prisotna je tudi srbečica in nelagodje, lahko tudi omejena gibljivost, odvisno od lege brazgotine.
Vloga ročne limfne drenaže pri zdravljenju hipertrofičnih brazgotin
Z nežnimi manualnimi tehnikami lahko pomagamo zmehčati brazgotino, zmanjšati njeno togost in s tem zmanjšati njeno debelino ter izboljšati izgled. To velja predvsem za zdrave brazgotine in ne keloidne brazgotine.
Pomembno je prepoznati, da keloidne brazgotine predstavljajo poseben izziv in jih je težko popolnoma odpraviti z naravnimi metodami. Ponavadi se keloidi zdravijo kirurško, kar povzroči novo brazgotino, zato je postoperativna nega zelo pomembna, katere del je tudi kompresijska terapija in ročna limfna drenaža.