Limfna drenaža forum (vprašanja in odgovori)

Na raznovrstnih forumih velikokrat beremo o limfni drenaži, ki postaja vedno bolj popularna. Vendar pa se med ljudmi pojavljajo različne dileme in vprašanja glede uporabe te metode, ter o njenih prednostih in omejitvah.

V nadaljevanju odgovarjamo na pogosta vprašanja o limfni drenaži ki se pojavljajo na forumih.

Kaj je ročna limfna drenaža in kako deluje?

Ročna limfna drenaža je posebna masažna tehnika, ki jo v medicini uporabljamo za spodbujanje limfnega obtoka in odpravljanje oteklin (edemov), v preventivi pa za ohranjanje dobrega delovanja limfnega sistema in dvig odpornosti. Gibi rok posnemajo utripanje limfnih žil. Gibanje je počasno in monotono, pritisk dlani pa zelo blag. Terapevt z vztrajnimi nežnimi gibi v smeri limfnega obtoka mehanično potiska odvečno tekočino iz tkiva v limfni obtok.

Istočasno povečuje pretok limfe skozi limfne žile, ki se nato izlije v venski krvni obtok. Preko sečil se nato odvečna tekočina in odpadne snovi izločijo iz organizma.

Za koga je ročna limfna drenaža najbolj primerna?

Limfna drenaža je najbolj primerna za bolnike z limfedemom, travmatološke, ortopedske bolnike, ljudi, ki okrevajo po lepotnem posegu, oziroma vse, ki se imajo oteklino, ki je ne morejo odpraviti. Prav tako je primerna za zdravljenje težav po respiratornih obolenjih in stomatoloških posegih.

limfna drenaža

Kakšne so prednosti ročne limfne drenaže?

Lahko jo izvajamo zelo kmalu po operaciji, da čimprej odpravimo oteklino. Lahko jo izvajamo pri stanjih, kjer so druge masaže kontraindicirane, kot na primer pri krčnih žilah. V tem primeru je zelo priporočljiva ročna limfna drenaža, saj noge pogosto zatekajo in postanejo težke. Je nežna tehnika, zato jo lažje izvajamo tudi pri bolečinskih stanjih.

Prav tako ročna limfna drenaža pomirja, kar v tem divjem tempu življenja veliko pomeni. Predvsem pa je najboljša terapija pri pojavu limfedema, seveda kot del dekongestivne terapije. Ta vključuje ročno limfno drenažo, nego kože, kompresijsko povijanje in vadbo v kompresiji. V tem primeru pa lahko ročno limfno drenažo na vas izvaja zgolj certificiran limfterapevt.

Ali obstajajo kakšni stranski učinki ali omejitve pri ročni limfni drenaži?

Ročna limfna drenaža je prepovedana pri globoki venski trombozi, šenu, dermatitisu zaradi obsevanja in nezdravljenem rakavem obolenju. Prav tako ni priporočljiva pri srčnem in ledvičnem popuščanju.

Stranski učinek je, da se telo nanaravni način očisti in izloči odvečno tekočino in nepotrebne snovi iz telesa, kar posledično lahko preobremeni že tako šibko srce ali ledvica.

Ali je ročna limfna drenaža boleča?

Ne. To je ena izmed najbolj prijetnih tehnik zdravljenja.

Ali je ročna limfna drenaža učinkovita pri zdravljenju specifičnih zdravstvenih stanj?

Ročna limfna drenaža je del dekongestivne terapije, ki je vodilna v zdravljenju limfedema. Obsega nego kože, ročno limfno drenažo, kompresijsko povijanje in telovadbo v kompresiji. Samo na ta način smo lahko res uspešni pri zmanjševanju obsega limfedema.

Gre za kronično stanje, ki se ga ne more pozdraviti. Prav tako je ročna limfna drenaža učinkovita pri odpravljanju otekline po operativnih posegih, kar omogoči boljše in hitrejše celjenje tkiv.

Kakšna je razlika med ročno limfno drenažo in mehaničnimi napravami za limfno drenažo?

Terapevtove roke čutijo in se lažje prilagajajo različnim potrebam pacientov. Tega manšeta za limfno drenažo ne zmore. Le to vam oblečejo in se potem v različnih prekatih napihuje in prazni v namen spodbujanja in odplavljanja limfe.