Obisk limfološkega simpozija na Dunaju, november 2024
Kakšen simpozij ste obiskali?
V novembru 2024 je naša limfterapevtka Urška na Dunaju obiskala peti mednarodni limfološki simpozij z naslovom ,Dolga noč limfologije’ (Long Night of Lymphology). Gre za srečanje različnih zdravstvenih specialistov od plastičnih kirurgov, zdravnikov limfologov, limfterapevtov, do ostalih znanstvenikov. Dogodek so s pomočjo Juzo akademije organizirali dr Tzou in kolegi kirurgi in zdravniki iz Dunaja in Düsseldorfa (Nemčija), Dogodek je trajal tri dni in predstavljenih je bilo veliko zanimivih tem.
Seveda nas je zanimalo, kaj se je novega naučila, zato smo jo ob vrnitvi povprašali o njeni izkušnji, najzanimiveše izseke pa delimo tudi z vami.
Kako se je program začel? Kaj se je dogajalo v četrtek?
Program je bil zelo raznolik. Organizirali so različne delavnice in predavanja. V četrtek smo pričeli z delavnico ‘ICG vodene odločitve in vizualizacija limfedema’ (ICG-guided decisions and visualization of lymphedema), ki jo je vodil dr. Belgrado, kjer smo lahko videli preiskavo limfnega sistema v živo. Najprej je dr. Tzou prostovoljcu v predel ob palcu na roki vbrizgal barvilo indocianin zeleno (ICG – indocianin green) in nato so v predavalnici naredili temo. Z posebno kamero in lučko pa smo na ekranu lahko opazovali, kako je to barvilo potovalo po limfnemu sistemu z rahlo stimulacijo na hrbtišču dlani in podlakti. To je bilo zame zelo zelo zanimivo. Najprej smo opazovali limfni sistem pri zdravem in nato pri pacientki z limfedemom, kjer je bil vpliv na limfni sistem seveda počasnejši in težji, kar mi je potrdilo, da vztrajam pri svojem znanju in tehniki ročne limfne drenaže.
Kaj pa se je dogajalo v petek?
Jutro smo pričeli z tremi različnimi delavnicami. Ena je bila namenjena zgolj kirurgov in se je imenovala ‘Šivanje z mojstri’ (Sewing with the masters), kjer so lahko izboljšali tehniko šivanja s posebnimi napravami, ki se uporabljajo za mikrokirurgijo. Tudi to sem uspela na hitro videti v živo in je bilo zelo zanimivo.
Vzporedno je potekala delavnico, ki sem jo obiskala in se je imenovala ‘Fizikalna (samo)terapija pri pacientih /kah z limfedemom’ (Physikalische (Selbst-)Therapie bei Ödempatientinnen und -patienten). Odvijala se je v veliki dvorani in je bila sestavljena iz več postaj. Na vsaki postaji so prikazali različne dele terapije in samo-terapije. Videli smo lahko, kako učimo samopovijanje, dihalne vaje, terapevtske vaje, merjenje obsegov, celostno obravnavo in predstavitev klinike, kjer so specialisti za genitalni limfedem.
Tretja delavnica se je imenovala ‘Profil pritiska pod različnimi sistemi kompresije – ilustracija v realnem času’ (Pressure profile under different compression systems – Illustration in real time), ki jo je vodil dr. Belgrado. Žal se je nisem mogla udeležiti, kjer so vse potekale vzporedno.
Kaj pa predavanja? Je bilo kaj zanimivega?
Za delavnicami so bila na vrsti prva predavanja z tematiko ‘Utripajoče luči v limfologiji’ (Blitzlichter der Lymphologie), kjer smo poslušali o zgodovini razvoja limfološkega zdravljenja, zanimivi anatomiji limfnega sistema v nogah ter o razvoju limfologije v Avstriji. Med drugim nam je bilo predstavljeno tudi to, da se tudi limfni sistem z leti stara in spreminja.
Po pavzi je bila še ena zanimiva delavnica z naslovom ‘Ultrazvok v flebologiji in limfologiji’ (Ultraschall in der Phlebologie und Lymphologie), kjer smo v živo opazovali žilni in limfni sistem z ultrazvočno preiskavo, kar so nam prikazali na velikem ekranu. Ultrazvok se namreč tudi pogosto uporablja v flebologiji in limfologiji za lažjo in bolj natančno določitev diagnoze.
Nato so bila na vrsti tudi predavanja na to temo sliko ‘Slikovne preiskave v flebologiji in limfologiji’ (Bildgebung in der Phlebologie und Lymphologie), kjer so nam predstavili različne možnosti slikovnih preiskav ter kakšna je razlika med limfangiografijo in limfangiografijo z magnetno rezonanco. Zelo zanimiva pa je bila tudi predstavitev 3D histologije za lažjo diagnostiko limfatičnih in žilnih obolenj. To metodo izvajajo v Berlinu.
Tretja tema je bila ‘Flebologija in Debelost’ (Phlebologie und Adipositas), kjer so nam predstavili različne pristope pri kirurškem in nekirurškem zdravljenju krčnih žil, kirurškem in nekirurškem zdravljenju debelosti, izzive terapije pri zdravljenju prekomerno debelih. Prav tako smo poslušali o diferencialni diagnostiki pri limfedemu.
Zadnja tema petkovega večera pa je bila ‘konzervativna terapija limfedema’ (Konservative Therapie des Lymphödems), kjer smo poslušali o trenutnih smernicah, pregledali nerešene primere in poslušali izsledke raziskav, ki so bile nominirane za nagrado.
Fotograija: Markus Bachmann
Kaj pa se je dogajalo v soboto?
V soboto zjutraj smo nadaljevali predavanja z tematiko ‘konzervativna terapija limfedema’ (Konservative Therapie des Lymphödems), kjer smo najprej poslušali o fiziologiji in patofiziologiji limfnega sistema, delovanju intermitentne pnevmatične kompresije (naprava za limfno drenažo), globoke oscilacije in kompresije na limfni pretok in na tkiva, različnih možnostih terapije pri limfedemu in kakšne so najnovejše ugotovitve v tej smeri, limfedem v predelu trebuha, izkušnjah zdravljenja nosečnic in doječih mamic z limfedemom na Dunaju in terapiji z udarnimi valovi.
Po pavzi so bila na vrsti predavanja na to temo ‘Kirurško zdravljenje limfedema (Chirurgische Therapie des Lymphödems), kjer so kirurgi iz celega sveta predstavili najnovejše kirurške postopke pri zdravljenju limfedema, in sicer presaditev bezgavk, mikrokirurgijo oziroma limfno venske anastomoze, minimalno invazivno rekonstrukcijo dojke, posebno metodo rekonstrukcije dojke z inveracijo dojke in rezultati tega posega in vlogo limfno venskih anastomoz pri zdravljenju venskih razjed.
Zadnja tema predavanj je imela naslov ‘Lipedem’ (Das Lypödem). Poslušali smo o odzivu na nemške smernice diagnostike in zdravljenja lipedema, zakaj in kdaj bi morali zdraviti lipedem, ugotovitvah iz laboratorija, da maščobne celice pri lipedemu postanejo rjave in da pri lipedemu ne gre za vnetje, kar je pustilo marsikoga odprtih ust, ter poročilu raziskave o učinkih ročne limfne drenaže pri lipedemu. Nato sta nam bila predstavljena dva primera pacientk. Zanimivo je bilo, kako so bili različni ljudje različnih mnenj.
Zadnje predavanje je bilo vizualizacija, merjenje in presoja v limfologiji; katere metode so zanesljive? Predstavili so nam 3D skener, ki predstavlja popolnoma nov vpogled v telo in limfni sistem, ročne meritve, ki predstavljajo bolj osebni pristop k pacientom, perikit, ki je zelo enostaven in zansljiv pripomoček za merjenje obsegov, in perimetrijo, ki je tudi ena izmed zelo zanesljivih metod meritve volumnov limfedema.
S tem polni idej in vtisov zaključili sobotni večer, novopridobljeno znanje pa bomo z veseljem uporabili v praksi.