Preventiva je na prvem mestu

Danes smo se namenili opisati svoje osnovno poslanstvo, ki nas vodi in navdihuje pri delu – na kratko bomo spregovorili o preventivi v fizioterapiji.

Fizioterapevt v grobem pomenu

Fizioterapevt s pomočjo fizioterapevtskih metod v zdravstvenih zavodih, v zdraviliščih in v drugih medicinskih ustanovah vzpostavlja, vzdržuje in izboljšuje zmogljivosti zdravih in bolnih ljudi.

Sami bi se osredotočili predvsem na dejstvo, da je naša primarna naloga, da vzgajamo,  motiviramo in vodimo ljudi na poti do zgoraj omenjenih ciljev: s preventivo lahko ohranjamo vitalnost celotnih generacij, kurativo pa hranimo za  primere, ko so težave in motnje v delovanju mišično skeletnega sistema že prisotne.

Tako kot so že včasih v osnovnih šolah preverjali ustno higieno, bi morali danes vztrajno učiti našo mladino, kako pravilno sedeti v šolskih klopeh, saj nepravilna drža postane slaba navada in vzrok številnim težavam, ki se z leti prav pritajeno prikradejo v naš vsakdanjik. Starše bi morali opominjati, naj otrok ne vozijo v šolo, če gre le za nekaj sto metrov, odgovorne v šolstvu pa, da zagotovijo dobre fizične pogoje v izobraževalnih ustanovah. Predvsem  bi se morali naši otroci igrati zunaj in sedeti le za čas učenja in pisanja domačih nalog, čim več časa pa nameniti gibanju ter zdravi uravnoteženi prehrani.

zdravi starostniki

Ljudje so danes precej bolj osveščeni, vendar je zavedanje problematike le začetek k rešitvi problema. Potrebna je AKCIJA!

Fenomen staranja

Današnje generacije nekoliko razočarane ugotavljajo, da so njihova telesa krhka in nepripravljena za dolgo življenje, ki nam ga moderna medicina in življenjski slog omogočata.

Malce paradoksalno, vendar neizpodbitna resnica je, da je v teoriji  vsem omogočena »dolga« življenjska pot, na katero pa telesno nismo pripravljeni.

Predvsem je zanimivo, da  ljudje za zdravje iščejo “instant” rešitve, bodisi da preživljajo prosti čas v fitnes centrih, izvajajo vse mogoče očiščevalne tehnike, se  zdravijo v prvi vrsti z medikamenti in opravičujejo revno prehrano s prehranskimi dopolnili. Zakaj tako? Za čim kvalitetnejše življenje (ne zamenjujte tega z dolgim življenjem) je vedno potrebna samodisciplina, odrekanje številnim vrstam “hedonizma” in pa seveda prave informacije.

Najtežje je ohranjati ravnotežje

Vse prej našteto je sicer plemenito delo, ki ga vsak posameznik naredi zase, vendar se vse skupaj včasih sprevrže v pretiravanje in obsesijo, kar seveda spet ne vodi nikamor. Da ne ostanemo le pri posploševanju, navajamo konkreten primer:

Če v povprečju presedite 10 ur v službi, bi morali za to najti protiutež – to pomeni obilo hoje (ali katere druge aerobne aktivnosti), s katero spodbudite krvni obtok, vaje za krepitev mišic, vaje za ohranjanje gibljivosti, vaje za preprečevanje bolečine v križu in hrbtenici ter vaje za pravilno  dihanje. Danes pa ljudje mislijo, da se je dovolj malce »razmigati«.

Marsikatera gospodinja pravi, da že dovolj telovadi, ko dela na vrtu, a pozablja, da so to vedno isti gibi in da je tako gibanje enostranska obremenitev, s katero krepimo le določene mišice in  si pogosto naredimo več škode kot koristi. Nekateri  ljudje pa si  izberejo svojo najljubšo telesno  aktivnost ali šport, neozirajoč se na svoj življenjski slog oziroma dejanske potrebe svojega telesa.

Na podlagi dolgoletnih fizioterapevtskih izkušenj smo zato ustvarili posebno vadbo, ki smo jo poimenovali Kombinirana vadba in vključuje vse zgoraj naštete elemente za uravnoteženje načina življenja, ki ga živimo danes. Pravilno in redno gibanje je namreč ključno za dobro funkcionalno stanje človeškega telesa, ki pa je glavno poslanstvo fizioterapevtskega poklica.

V današnji družbi, ko je podatkovna hiperprodukcija nekaj popolnoma običajnega in so informacije lahko dostopne, se vseeno marsikdo presenečen zave, da pa kljub vsemu o nekaterih stvareh ve zelo malo.

Naš prvi nasvet je, da točnost informacij vedno preverite. Če imate kakšno vprašanje, pa se lahko vedno obrnete na nas.