Limfedem in strojna limfna drenaža
Presoterapija ali strojna limfna drenaža se izvaja z napravo, ki stimulira limfni obtok v telesu, lajša bolečine in razstruplja telo. Deluje tako, da se oblačilo, ki ga oblečemo, napihuje in prazni in s tem posnema gibanje rok.
Učinki so podobni kot pri ročni limfni drenaži in sicer spodbuja limfni pretok, zmanjšuje otekline, izboljša videz kože, zmanjšuje videz celulita (skupaj z dieto in gibanjem), preprečuje nastanek krčnih žil… V tem tempu življenja pa je zelo pomemben tudi učinek sproščanja.
Ali je strojna limfna drenaža primerna za bolnike z limfedemom?
Je, če je naprava res kvalitetna in zagotovo ne usmerja limfe v smeri odstranjenih bezgavk. Drugače jo lahko uporabljate kot pripomoček za zmanjševanje večjega obsega v kombinaciji z ročno limfno drenažo in kompresijskim povijanjem. V tem primeru svetujem najprej strojno in takoj zatem ročno limfno drenažo.
Kaj pa gre lahko narobe?
Če bi z napravo usmerjali limfo v smeri odstranjenih bezgavk in to počeli pogosto, bi v ustvarili nov problem v predelu pazduh ali trupa v primeru limfedema roke, oziroma ingvinalnem ali intimnem predelu v primeru limfedema noge. Oteklina bi se prenesla drugam in bi se začela tam kopičiti.
Kako pa vem, katera naprava za strojno limfno drenažo je kvalitetna?
Najbolj pomembne so te obleke oziroma manšete, ki morajo biti kvalitetne in različnih dimenzij, da vas ne stisnejo preveč ali premalo in da vam niso predolge ali prekratke. Za roko mora iti tudi preko polovice trupa, za noge pa višje od pasu.
Kaj pa če mi ta občutek ne ustreza?
Potem se odločite za ročno limfno drenažo, saj je roke v resnici težko nadomestiti. Prav tako pa se je pomembno zavedati, da se pri ročni limfni drenaži terapevti lažje prilagajamo posamezniku in njegovi oteklini ali drugim težavam.
Sorodna vsebina: Limfedem in klasična ročna masaža